SELECT klucz,value FROM plyty_config WHERE LANG=pl'pl' at /home/opum2/ftp/plytybamb/config.inc.php#40 returned: 1142: INSERT command denied to user 'opum2'@'10.199.209.242' for table '_logi' - CZYM JEST BAMBUS?

CZYM JEST BAMBUS  ?

          Bamusy występują na wszystkich kontynentach oprócz Europy i Antarktydy. Większość pochodzi z gorących, tropikalnych i równikowych regionów Ziemi. Tylko ok. 1/5 gatunków zasiedla strefy umiarkowane. Rosną zarówno na terenach nizinnych, na poziomie morza, jak również w górach, na wysokościach od 3000 do 4000 m n.p.m. (w Himalajach i Andach). Naturalny obszar występowania na północy sięga do północnych regionów Japonii i Chin, natomiast na południu do Chile. Bambus to jedna z najciekawszych roślin jakie zna ludzkość. Potrafi osiągnąć wysokość do 40 m. Jej kwitnienie jest zagadnieniem dosyć tajemniczym - niektóre kwitną corocznie, inne sporadycznie i nieregularnie, co kilkadziesiąt lat. Niektóre gatunki po wydaniu nasion zamierają.

 

          Występuje blisko 1200 gatunków tej wieloletniej rośliny: podzielone na dwie grupy drzewiaste i zielne - te ostatnie przypominają trawy, najciekawszymi są jednak bamusy drzewiaste, głównie przez swoje duże rozmiary. Jest rośliną bardzo wytrzymałą i elastyczną. Bamusy są najszybciej rosnącymi roślinami na ziemii, niektóre gatunki przyrastają w ciągu doby ponad 1 metr.

 

          Jest rośliną odporną na pleśnie i procesy gnilne, posiada właściwości bakteriobójcze. Ubrania wykonane z bambusowej przędzy lub z jej domieszką są bardzo przyjazne ciału. Ekstraktów z Bambusa używa się również do produkcji leków i kosmetyków oraz wyrabia się z niego pałeczki i miotełki do masażu ciała. Łodygi bambusa z których wyrabiane są maty mają różną twardość w zależności od średnicy i gatunku. Nawet szlifowane, nigdy nie są całkowicie gładkie ani równe w swoim przekroju na całej długości. Ponadto różnorodność struktury włókien powoduje różne podatności na przyjmowanie barwy podczas barwienia lakierobejcami. Nie należy jednak cech tych traktować jako wad tego materiału, ale jako jego cecha naturalna świadcząca o urodzie .

 

           W kulturze dalekowschodniej bambus kojarzony jest z energią życiowa oraz silnym odpornym charakterem.